Stanislava Jarolímková

- novinářka a spisovatelka


Knížka pro zvídavé děti

aneb Jak se v minulosti žilo v Čechách a na Moravě


Při tomto našem společném výletě do minulých staletí se zaměříme především na to, na co při vyučování nezbývá čas a na co v učebnicích nebývá místo. Slibuji, že nebudeme sledovat, jak mocní soupeřili o trůn, nebudeme ani obdivovat války o nová území či o bohatství, a ponecháme stranou politické pletichy. Místo toho si ukážeme, jak se žilo v Čechách a na Moravě lidem, jakými jste vy, vaši kamarádi či rodiče a příbuzní.

Budeme si tedy povídat například o tom, kdy si naši předkové připadali jako krtci, proč si dávali pod hlavy peřiny a zavěšovali žehličky na kamna, co byl keser a jak byli do uhelných dolů spouštěni koníci. Podíváme se také na jejich jídelníček, do kterého zařazovali nejen vrabce, slavíky, pávy, veverky a bobří tlapy, ale i chléb, který někdy pekli z kaštanů či mechu, zatímco naopak rýži dlouho neznali. Samozřejmě přijde řeč i na to, že malí kluci nosívali v  minulosti dívčí šatičky, proč žáčci "sedali pod oslem", odkdy mohly chodit do škol spolu s chlapci i dívky a jak děti "tloukly špačka".

Kromě toho tu naleznete spoustu nejrůznějších zajímavostí, které se vám mohou hodit nejen v hodinách dějepisu. Dozvíte se například, proč se lidé dříve báli hastrmanů, bouřky, nebo elektřiny, co byl kratiknot a hrkavice, kdy se používaly koupací košile a proč ševci nesedali na verpáncích.

Knížku, kterou doplňuje 94 barevných obrázků, můžete číst i na přeskáčku, podle toho, co vás právě bude zajímat: stačí na konci nalistovat obsah.

Pohodové počtení vám přeje
spisovatelka Stanislava Jarolímková a kreslíř Jiří Filípek

Víte,